Flagowe wydarzenia w Grodzisku Owidz
Festiwal Baby Jagi
Po raz pierwszy Festiwal Baby Jagi zorganizowany został w lipcu 2021 roku. Decyzja o jego organizacji zapadła spontanicznie po sukcesie wydawniczym książki „Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru”. Na festiwal, pomimo bardzo ograniczonej akcji promocyjnej, przyjechało do Owidza około 500 osób z całej Polski. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem jego ściśle określona tematyka i różnorodny program odpowiadają na potrzeby coraz liczniejszej grupy osób, dla których mityczna Baba Jaga jest postacią interesującą i inspirującą. Podczas wydarzenia opowiadają o niej naukowcy, artyści oraz ezoterycy. Każdy z własnej perspektywy. Festiwal Baby Jagi stał się cyklicznym wydarzeniem, organizowanym w Grodzisku Owidz co roku w drugiej połowie lipca.
Festiwal Mitologii Słowiańskiej
Po raz pierwszy Festiwal Mitologii Słowiańskiej zorganizowany został w sierpniu 2018 roku. Debiutancka edycja imprezy zgromadziła około 1500 osób. Kolejne, organizowane w następnych latach, gromadziły podobne ilości fanów słowiańszczyzny. Festiwal Mitologii Słowiańskiej jest obecnie cyklicznym trzydniowym wydarzeniem odbywającym się co roku w przedostatni weekend sierpnia. Jego głównym celem, obok dobrego samopoczucia uczestników, jest popularyzowanie wiedzy o wierzeniach i obrzędowości dawnych Słowian. O słowiańskiej mitologii opowiadamy ustami zapraszanych badaczy tematu, animatorów i artystów. Podczas festiwalu funkcjonuje scena muzyczna, odbywają się liczne wykłady i warsztaty, działa nocne Kino Festiwalowe, a dla dzieci dedykowana jest specjalna Strefa Małego Słowianina.
Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych “u welesa”
Pierwsza, historyczna edycja Owidzkiego Festiwalu Piw Rzemieślniczych „U Welesa” miała miejsce 24 września 2017 roku, dając początek wspaniałej tradycji piwnych spotkań w urokliwych plenerach Grodziska Owidz. Patronem festiwalu jest słowiański bóg Weles, o którym prof. Andrzej Szyjewski, religioznawca, pisał: „Inną jego dziedziną była fermentacja alkoholowa, jest bowiem „piwnym bogiem”, patronującym ucztom i świętom jako odzwierciedleniom bogactwa”. Początkowo festiwale odbywały się dwa razy w roku – wiosną i jesienią – jednak ostatecznie przeważyła opcja letnia i od 2020 roku festiwal odbywa się w lipcu. Dotychczas podczas Owidzkich Festiwali Piw Rzemieślniczych „U Welesa” swoje stoiska wystawiało blisko dwudziestu producentów craftowych piw. Ich degustacji i konsumpcji towarzyszą plenerowe gry i zabawy sprawnościowe, z których „rzut rzepą przez rzekę” stał się sztandarową konkurencją. Zadanie polega na przerzuceniu rzepy z jednego brzegu Wierzycy na drugi, co wymaga nie lada sprawności i tylko nielicznym się udało.