Niezwykłe miejsce pełne słowiańskiej historii

Gród Owidzki to miejsce z niezwykle bogatą historią pełną tajemnic, które w dalszym ciągu odkrywamy.
To miejsce pamięta nie tylko czasy wędrówek ludów, ale i czasy osadnictwa Słowian, ich rozkwit oraz upadek,
a także ten moment w historii, gdy wojska szwedzkie okupowały dokładnie to wzniesienie.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzenia grodu.

Liczymy, że zachęci Cię to do odwiedzenia tego miejsca!

Spacer 3D

Google Street View

Chcesz poznać historię Grodu Owidzkiego?

X w. p.n.e.

Osada kultury łużyckiej z IV okresu epoki brązu. Poświadcza to odkryta podczas badań archeologicznych ceramika oraz datowanie uzyskane metodą radiowęglową.

IX – XII w.

Hipotetyczne granice funkcjonowania słowiańskiego grodu. Takie datowanie poświadcza m.in. analiza odkrytych monet oraz ceramiki.

XVII w.

Szwedzi podczas wojen
z Polakami wykorzystywali stare grodziska do celów obronnych. Najprawdopodobniej zajęli również wzniesienie nad Wierzycą przekształcając wały
i tworząc nowe umocnienia.

Gród został najpewniej założony na początku XI wieku, czyli w okresie umacniania panowania Polan nad Pomorzem za rządów Bolesława Chrobrego i funkcjonował co najmniej do połowy wieku XII. Takie datowanie poświadcza m.in. analiza odkrytych monet oraz ceramiki.

Owidzki gród był jednym z ważniejszych grodów, jakie we wczesnym średniowieczu funkcjonowały na Kociewiu. Został on założony na szczycie izolowanego wzgórza morenowego, stanowiącego część cypla polodowcowego w zakolu rzeki Wierzycy, na zachodnim jej brzegu. Obecnie rzeka sąsiaduje z Grodziskiem od północy i wschodu.

Pierwotnie okalała je również od południa, co poświadcza przebieg starorzecza. W pobliżu grodu przebiegał trakt zwany “via mercatorum”, czyli wytyczona już w okresie pradziejowym “droga kupców”. Często jest ona wzmiankowana w joanickich przywilejach lokacyjnych z XIV wieku już jako “via domini Grimislai”, czyli “droga księcia Grzymisława”. Dla założenia siedziby feudała wybrano znakomite miejsce pod względem lokalizacji, dostępności wody oraz możliwości obrony. Usytuowanie na wyniesieniu, wysuniętym ku osi doliny, umożliwiało skuteczną kontrolę przed najeźdźcą, a występujące w pobliżu grodu systemy teras rzecznych, na których utworzyły się gleby brunatne wyługowane oraz mułowo-torfowe, nadawały się idealnie do uprawy płodów rolnych oraz na pastwiska. 

Najnowsze dzieje na osi czasu

1888 r.

Pierwsze badania grodziska. Ustalono wymiary struktury przestrzennej.

1973 r.

Rozpoczęto systematyczne badania wykopaliskowe, które trwały do 1975 r.

2010 r.

Ratownicze badania archeologiczne w związku z realizacją projektu „Rekonstrukcja grodziska średniowiecznego wraz z turystyczną infrastrukturą towarzyszącą w Owidzu”.

2012 r.

Oddanie do użytku rekonstrukcji grodu i współistniejącej infrastruktury.

2017 r.

Badania archeologiczne rozpoczęte przez ekspedycję Uniwersytetu Gdańskiego.

2019 r.

Badania stanowią część dwuletniego międzynarodowego polsko-duńsko-szwedzkiego projektu ArcheoBalt.