Na len, na konopie

“Na len! Na konopie! Słowiańskie święta roślinne” – mamy dofinansowanie!

437074475 838270324997245 3342561415320855213 n

Dzięki otrzymaniu z Narodowego Centrum Kultury dotacji (w ramach programu Etno Polska 2024) przystępujemy do realizacji projektu “Na len! Na konopie! Słowiańskie święta roślinne”. Jego głównym celem jest zaprezentowanie odbiorcom znaczenia i roli roślin włóknodajnych w tradycyjnej kulturze wiejskiej Słowiańszczyzny (szczególnie Polski).

Projekt realizowany będzie od maja do września. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie najważniejszych działań, które przed nami:

5 maja (niedziela; Majówka) – zasiew lnu i konopi połączony z inscenizacją zrekonstruowanych w oparciu o źródła etnograficzne obrzędów towarzyszących tej czynności; warsztaty tańców ludowych; warsztaty pieśniarskie; wykład popularnonaukowy pt. “Etnobotaniczny obraz lnu i konopi w polskim folklorze” (Sara Orzechowska)

22 czerwca (sobota; Wianki na Grodzisku) – warsztaty tańców ludowych; warsztaty pieśniarskie; wykład popularnonaukowy pt. “Widzialne i niewidzialne nici życia” (prof. Agnieszka Gołębiowska-Suchorska).

22-26 lipca (poniedziałek-piątek) – pięciodniowy stacjonarny cykl warsztatów dawnej obróbki lnu i konopi (przewidziany dla dziesięciu uczestników).

15 sierpnia (czwartek, Matki Boskiej Zielnej) – warsztaty zastosowania roślin włóknodajnych w kuchni; wykład nt. zastosowania lnu i konopi w medycynie ludowej (Ewa Rogala); warsztaty pieśniarskie.

7-8 września (sobota-niedziela; Pomorskie Dożynki Wojewódzkie) – warsztaty barwienia tkanin metodami naturalnymi; warsztaty tworzenia maści konopnej; warsztaty kulinarne z wykorzystaniem roślin włóknodajnych; warsztaty tańców ludowych; warsztaty pieśniarskie; potańcówka ludowa “Na len! Na konopie!” (do muzyki granej na żywo przez kapelę ludową); finałowy koncert grupy uczestniczek i uczestników warsztatów pieśniarskich; wykład nt. zastosowania konopi w budownictwie naturalnym oraz Jarmark Produktów z Lnu i Konopi (artykuły spożywcze, tekstylne, artystyczne, budowlane).

Ponadto w ramach projektu odbędzie się 10 dwugodzinnych spotkań warsztatowych, podczas których uczestniczki i uczestnicy uczyć się będą ludowych pieśni nawiązujących – w warstwie tekstowej i symbolicznej – do uprawy lnu i konopi. Warsztaty prowadzić będzie Daria Fedde; pierwsze spotkanie warsztatowo-organizacyjne odbędzie się 8 maja (środa) o godz. 18:00 w Grodzisku Owidz. Uczestnicy warsztatów wystąpią z koncertem finałowym podczas Pomorskich Dożynek Wojewódzkich (8 września).

O szczegółach będziemy informować na naszych profilach FB: Grodzisko Owidz, Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Do zobaczenia w Grodzisku Owidz!

Podobne wpisy