Muzeum Mitologii Słowiańskiej – Owidz, Starogard Gdański
Muzeum Mitologii Słowiańskiej powstało w 2017 roku, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misja ta realizowana jest poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa
i ciekawe lekcje muzealne. Projekt, pierwszy taki w Europie, powstał w ramach partnerskiej współpracy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Grodzisko Owidz oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia”.
Wydarzenia kulturalne związane
z historią słowiańską
Muzeum Mitologii Słowiańskiej współuczestniczy w planowaniu i realizacji wielu wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie Grodziska Owidz, przede wszystkim zapewniając merytoryczne zaplecze. Do głównych imprez, które nawiązują do wczesnego średniowiecza i podczas których eksponowane są wątki dotyczące przedchrześcijańskich wierzeń i obrzędowości należą m.in. Wianki na Grodzisku, Festiwal Baby Jagi, Festiwal Mitologii, Dziady oraz Szczodry Wieczór.
Więcej o wybranych wydarzeniach…
Nasze wydawnictwa:
1) Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro; autorzy: Grzegorz Antosik, Michał Łuczyński; Owidz 2020
Książka „Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro” to efekt pracy Grzegorza Antosika i dr. Michała Łuczyńskiego, którzy o stan i perspektywy badań nad wierzeniami dawnych Słowian zapytali badaczy zajmujących się tym zagadnieniem. W książce znalazły się wypowiedzi 33 naukowców z Polski
i zagranicy reprezentujących różne dziedziny nauki. Nakład papierowy (400 egz.) został wyczerpany, obecnie dostępna jest bezpłatna wersja elektroniczna.
2) Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru; autor: Andreas Johns; Owidz 2020
Książka „Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru” to tłumaczenie naukowej monografii poświęconej tytułowej bohaterce. Autor, Andreas Johns, uzyskał doktorat z zakresu badań nad językami słowiańskimi i słowiańską literaturą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie także wykłada.
Zajęcia dla studentów prowadzi również na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle. Książka (tylko w wersji papierowej) dostępna jest w sprzedaży. Ilość stron: 556.
3) Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd słowiańszczyzny; praca zbiorowa; Owidz 2022
W kwietniu w Grodzisku Owidz został nagrany materiał na płytę z kolędami „Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny”; w projekcie wzięło udział 11 osób. Na przełomie lipca i sierpnia materiał w formie płyty CD został przez Stowarzyszenie „Wspólna Ziemia” pod szyldem Muzeum Mitologii Słowiańskiej (w nakładzie 1000 egz.). Pieniądze na wydanie płyty pochodziły z internetowej zrzutki
oraz środków pozyskanych przez organizację z mechanizmu 1%.
Pozycje w przygotowaniu:
Magia wojny i wojna magii w świecie dawnych Słowian; autor: Kamil Kajkowski; Owidz 2024
Książka „Magia wojny i wojna magii w świecie dawnych Słowian” to praca poświęcona obrzędowości wojennej przedchrześcijańskich Słowian. Autorowi, dr. Kamilowi Kajkowskiemu, „udało się w interesujący i przystępny językowo sposób przedstawić to zagadnienie, bez zawiłości charakterystycznych dla opracowań stricte naukowych, choć książka wyposażona jest w cały aparat pozwalający osobom dociekliwym na samodzielne zgłębianie tematu” (z recenzji prof. IAiE PAN dr. hab. Andrzeja Janowskiego). Książka (tylko w wersji papierowej) dostępna jest w sprzedaży. Ilość stron: 479.
Punkt biblioteczny z ponad 300 tytułami dotyczący historii i kultury słowiańskiej
Od początku swego istnienia Muzeum Mitologii Słowiańskiej gromadzi literaturę, która mniej lub bardziej związana jest z wierzeniami i obrzędowością dawnych Słowian.
W konsekwentnie rozbudowywanej biblioteczce i czytelni znajduje się obecnie ponad 300 tytułów. Są to przede wszystkim pozycje z zakresu religioznawstwa, etnologii, historii, archeologii a także zbiór beletrystyki inspirowanej słowiańską mitologią.
W 2021 roku w Owidzu utworzony został punkt biblioteczny a księgozbiór zgromadzony przez Muzeum Mitologii Słowiańskiej włączony został do zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach. Księgozbiór jest bezpłatnie udostępniany zainteresowanym osobom, służy także pracownikom Grodziska Owidz w bieżących działaniach.
Wspomóż naszą działalność przeznaczając 1% podatku
Możesz współtworzyć pierwsze w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej przekazując na ten cel 1% swojego podatku. Wystarczy w rocznym rozliczeniu PIT wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS Stowarzyszenia „Wspólna Ziemia”:
0000213821
Śledź bieżące działania Muzeum na Facebooku