Kultura w czasach zarazy

Ostatnie wydarzenia związane z kwarantanną zmieniły w naszym funkcjonowaniu, co oczywiste, bardzo wiele. Choć Grodzisko pozostaje do odwołania zamknięte dla odwiedzających, nie przestaliśmy działać nawet na chwilę. Zmodyfikowaliśmy sposób naszej pracy, między innymi wykonujemy to, będziecie mogli zobaczyć, gdy ponownie otworzymy bramy grodowe – wzbogacamy naszą ofertę turystyczną, poszerzamy treści na temat grodu, przygotowujemy nowe nagrania i opisy dla zwiedzających. Tworzymy także nową ofertę edukacyjno-artystyczną dla przedszkoli oraz szkół, którą mamy nadzieję uruchomić od jesieni. Ponadto zajmujemy się rękodziełem – nasze wyroby ceramiczne, motanki, lniane torby wzbogacą asortyment grodziskowego sklepiku. Włączyliśmy się także w pomoc Karczmie Słowiańskiej „Na Podgrodziu”, prowadząc rozliczne licytacje – tę akcję możecie obserwować tutaj. 

Na naszym profilu, jak i na kanale Grodziko Owidz na zasubskrybować, gdyż dzieje się na nim coraz więcej, a jeszcze wiele pomysłów mamy do zrealizowania!

 

Dzięki współpracy z Karawaną Opowieści w Grodzisku Owidz w ostatnim czasie – z zachowaniem wszystkich zasada bezpieczeństwa – nagrano także kilka bajek, opowiadanych przez współpracującego z nami bajarza Szymona Góralczyka.

Na czas kwarantanny proponujemy Wam gry i zabawy rodzinne – łamigłówki, gry, zagadki, zadania na spostrzegawczość. Szukajcie ich tutaj.

W ramach działającego w Grodzisku Muzeum Mitologii Słowiańskiej już w pierwszych dniach kwarantanny uruchomiona została internetowa akcja #ZarażamSłowiańszczyzną. W czasie gdy oprowadzanie po muzeum stało się niemożliwe, postanowiliśmy zachować ważny dla nas walor edukacyjny, zamieszczając na naszym kanale YouTube wykłady dotyczące słowiańskich wierzeń oraz badań archeologicznych.

Pod tym samym hasłem w ramach działań online ogłosiliśmy także konkurs na słuchowisko o tematyce słowiańskiej. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Muzeum Mitologii Słowiańskiej wraz z Grodziskiem Owidz, Slavic Books, Słowiańskości. Naszym celem było przede wszystkim to, by zaangażować ludzi zmuszonych do pozostania w domach do podjęcia kreatywnych działań. Nadesłano jedenaście ciekawych, bardzo różnych słuchowisk. Jury, które utworzyli przedstawiciele wymienionych wyżej organizacji, wytypowało zwycięzców. Nagrody książkowe („Badania nad wierzeniami Słowian”) otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, zaś rodzinnie tworzone nagrania wyróżnione zostały dodatkowo audiobookami pt. „Drzewo” Łukasza Wierzbickiego. Wszystkie słuchowiska dostępne są na kanale Grodzisko Owidz na YouTube. Akcją #ZarażamSłowiańszczyzną zainteresowały się także media – pisano o nas w „Dzienniku Bałtyckim”, zaś kierownik Muzeum Radosław Sawickie został zaproszony na audycję do „Radia dla Ciebie” (RDC).

Na ostatni miesiąc przypadł także moment premiery pierwszej książki z serii Biblioteki Muzeum Mitologii Słowiańskiej  i mimo wyjątkowych okoliczności – książka okazała się sukcesem sprzedażowym. Okładkę tej starannie wydanej książki zdobi grafika Hanny Doli, której wystawa gościła u nas podczas ubiegłorocznego Festiwalu Mitologii Słowiańskiej. Nakład wyniósł 400 egzemplarzy. Wszystkie one – prócz oczywiście tych rozesłanych do autorów tekstów i bibliotek – zostały sprzedane wysyłkowo w ciągu jednego tygodnia. Co warto podkreślić, druk sfinansowany był z 1% przekazanego na rzecz Muzeum Mitologii Słowiańskiej (taki podatkowy uczynek popełnić można i w tym roku). W czerwcu natomiast bezpłatnie udostępnimy na naszych stronach książkę w wersję elektronicznej. Ośmieleni tak świetnym odbiorem, zamierzamy kontynuować nasze działania i już planujemy kolejne wydawnictwa popularnonaukowe.

Grodzisko Owidz - strona internetowa