Gminny Ośrodek Kultury
i Sportu Grodzisko Owidz

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Grodzisko Owidz to instytucja kultury,
której organizatorem jest Gmina Wiejska Starogard Gdański.

Grodzisko Owidz stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Kociewia
i zajmuje coraz bardziej zauważalne miejsce na mapie turystycznej Polski. Znajdująca się tu największa na Pomorzu rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu, stanowi przyczynek do wielu ciekawych działań edukacyjnych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Grodzisko Owidz to miejsce, w którym organizowane są wydarzenia
o charakterze historycznym, rekonstrukcje słowiańskich obrzędów, turnieje rycerskie i łucznicze, jarmarki rękodzieła, koncerty, spotkania naukowe, wykłady, festyny archeologiczne, festiwale czy plenery rzeźbiarskie.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Funkcjonuje tu pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej,
które oprócz stałej ekspozycji daje przestrzeń do organizacji wielu wydarzeń związanych z dawnymi zwyczajami i wierzeniami naszych przodków. (przeniesienie do podstrony Muzeum Mitologii Słowiańskiej)

To również doskonała przestrzeń do organizacji imprez rekreacyjnych
i sportowych.

Wydarzenia kulturalne w gminie Starogard Gdański

Dokładamy wszelkich starań, by Gminny Ośrodek Kultury i Sportu był swoistym centrum życia kulturalnego gminy Starogard Gdański. Organizujemy cykliczne warsztaty pod nazwą Kobiece Poniedziałki, Nieoczywiste Wtorki, Dziecięce Środy czy Kreatywne Czwartki, w ramach których proponujemy warsztaty rękodzieła, warsztaty rozwojowe, zajęcia rekreacyjne i sportowe, warsztaty ziołowe, warsztaty śpiewu i wiele innych.

Ponadto w naszych działaniach o charakterze lokalnym nie brakuje przedsięwzięć w postaci wydarzeń jednodniowych, takich jak: Przepędzanie zimy, Dzień Dziecka, Dzień kasztana, Święto pieczonego ziemniaka czy Finał WOŚP.

Organizacja działań kulturalnych i sportowych

Od 2020 roku instytucja poszerzyła swoją działalność o organizację działań kulturalnych i sportowych na terenie świetlic wiejskich gminy Starogard Gdański.

Grodzisko Owidz to instytucja, która nieustannie rozwija swój wielki potencjał zarówno jako regionalny produkt turystyczny, jak i lokalny podmiot kulturotwórczy, zdobywając ważne nagrody i wyróżnienia w tych dziedzinach.

W październiku 2017 roku Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu otrzymało certyfikat „Turystyczny Produkt Roku 2017”, nadany przez Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy. W październiku 2018 roku Muzeum zostało nagrodzone przez marszałka Województwa Pomorskiego jako najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego.

W 2019 roku organizowany przez nas Festiwal Mitologii Słowiańskiej uznany został przez Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy za „Turystyczny Produkt Roku 2019”. W sierpniu 2020 roku Muzeum Mitologii Słowiańskiej zostało dostrzeżone i wyróżnione przez czytelników i redakcję portalu historycznego Histmag.org. Było jednym z trzech muzeów z województwa pomorskiego, które zostały opisane w artykule poświęconym wartym odwiedzenia muzeom w poszczególnych regionach Polski. Pozostałe dwa muzea z Pomorza to muzealni giganci: Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej.

W październiku 2018 roku Grodzisko Owidz otrzymało godło „Turystyczna Usługa Roku 2018”, przyznane przez Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy za „usługi zagospodarowania czasu wolnego w zakresie turystyki i edukacji historycznej, zarówno dla odbiorcy indywidualnego, grup zorganizowanych, jak i klienta biznesowego”. Tego samego roku Grodzisko wyróżnione zostało złotym godłem „Najwyższa Jakość Quality International 2018” w kategorii QI Services – Usługi Najwyższej Jakości.

Wszystkie wymienione powyżej nagrody i wyróżnienia bardzo nas cieszą, jednak największą radość wywołuje w nas Wasza liczna obecność podczas wydarzeń organizowanych w Grodzisku Owidz 🙂

Grodzisko Owidz – Okolice

Malowniczo zlokalizowany w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk, w swej współczesnej postaci gród i otaczająca go infrastruktura zajmują powierzchnię około 7 hektarów. Znajdują się tu oprócz wspomnianego grodu m.in.: amfiteatr na 400 osób, pole namiotowe, przystanie kajakowe, rozległy plac zabaw (uwielbiany przez dzieci!) oraz darmowe parkingi.
Na terenie obiektu znajduje się także Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”.